Osteoporoza

Badanie osteoporozy

Osteoporoza często nazywana jest złodziejem kości, ponieważ powoduje stały ubytek tkanki kostnej, a jej działanie jest podstępne. Nie daje wcześniej żadnych znaków ostrzegawczych.

Co to jest osteoporoza

To choroba układu kostnego, która polega na stałym ubytku tkanki kostnej, dodatkowo następuje pogorszenie jej jakości. W efekcie prowadzi to do częstych złamań, zwłaszcza kości długich i kręgów kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Efektem tego jest zmiana sylwetki na bardzo pochyloną, pojawia się tzw. garb wdowi.

Rodzaje osteoporozy

Lekarze rozróżniają dwa rodzaje osteoporozy. Pierwszy to najczęściej występująca osteoporoza pierwotna, drugi to osteoporoza wtórna, stanowiąca ok. 20% zachorowań.

Osteoporoza pierwotna związana jest z wiekiem i następującymi zmianami w organizmie, powodującymi niedobór wapnia. Osteoporozą najbardziej zagrożone są kobiety po menopauzie. W wyniku zachodzących zmian hormonalnych zmniejsza się produkcja estrogenów i proces niszczenia tkanki kostnej jest szybszy, niż proces jej odbudowy. Ważną rolę w zapobieganiu chorobie w tym przypadku odgrywa hormonalna terapia zastępcza, która zwiększa poziom estrogenów.

W mniejszym stopniu osteoporozą zagrożeni są mężczyźni do 65. roku życia, ale w okresie późniejszym proporcje zachorowań ulegają zbliżeniu.

U osób młodszych osteoporoza może być spowodowana niewłaściwą dietą, ubogą w wapń i inne składniki mineralne. Osteoporoza wtórna to dodatkowy efekt występowania innych chorób, które powodują niewłaściwe wchłanianie wapnia (choroby hormonalne, układu pokarmowego).

Badania osteoporozy

Lekarz może stwierdzić osteoporozę tylko na podstawie densytometrii. Jest to rodzaj badania rentgenowskiego, pozwalający na ocenę gęstości mineralnej kości oraz ocenę ryzyka złamania kości. Najczęściej badanie przeprowadza się na kości udowej (u osób po 70 roku życia) lub na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wynik badania wyrażony jest za pomocą dwóch wskaźników:

  • T-Store – porównanie z gęstością kości zdrowych osób młodych,
  • Z-Store – porównanie z gęstością kości osób zdrowych w tym samym wieku.

Badanie jest całkowicie bezpieczne i nie wymaga specjalnego przygotowania, promieniowanie jest tak minimalne, że nie ma wpływu na organizm.

Dodatkowe badania radiologiczne, tomografia lub rezonans nie są wymagane do zdiagnozowania osteoporozy, ale mogą być pomocne w przypadku wystąpienia złamań.

Badanie osteoporozy wymaga także wykonania badań laboratoryjnych, na podstawie których lekarz może ocenić gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie. Podstawowe badanie to morfologia, badanie poziomu wapnia i fosforu w krwi, dobowe wydalanie wapnia w moczu. Wyniki tych badań mogą być wskazaniami do dalszej diagnostyki i kierunku leczenia.

Kalkulator FRAX to powszechnie dostępne badanie na osteoporozę pozwalające ocenić ryzyko wystąpienia złamań osteopatycznych w przeciągu najbliższych 10 lat. Ma ono charakter pomocniczy i może go samodzielnie wykonać każdy za pośrednictwem Internetu. Dla lekarza to dodatkowa wskazówka do oceny ryzyka i zastosowania odpowiedniego leczenia.

 

 

 

 

 

 

2 Comments

  1. Rentgen na osteoporozę przede wszystkim jest całkowicie bezbolesny i o tym trzeba głównie pamiętać. Zwłaszcza, że wyniki badania osteoporozy są z reguły następnego dnia i można szybko zacząć leczenie. A to przy fakcie, że przy byle uderzeniu może dojść do złamania kości, które unieruchomi taką osobę na długo, jest niezwykle ważne.

  2. A mnie najbardziej śmieszy zdanie: lekarze rozróżniają dwa rodzaje osteoporozy. Powinniście to zmienić i dopisać DOBRZY lekarze, bo właśnie oni są potrzebni, a niestety mam wrażenie, że jest takich coraz mniej. Ostatnio byłem u lekarza i mówię, że mama ma pewnie osteoporozę, a lekarz mrozi mnie wzrokiem i pyta czy kończyłem medycynę? No nie, więc może o żadnych objawach i podejrzeniach mam nie mówić? Co za bydło niedouczone…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *