Zdrowie

Kaszel. Kaszel mokry i suchy – przeciwdziałanie.

Jedną z dolegliwości przysparzających nam kłopotów, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest kaszel. Występuje najczęściej jako objaw przeziębienia i grypy, może jednak zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne. Największym problemem jest rozpoznanie rodzaju kaszlu, ponieważ często nie wiemy, czy jest on suchy, czy mokry. Jak uchronić się przez ta przykrą dolegliwością i jak poradzić sobie z jej różnymi odmianami?

Sposoby na kaszel suchy

Pierwszym stadium kaszlu jest kaszel suchy. Charakteryzuje się on uporczywością, a towarzyszy mu często ból gardła, a niekiedy nawet ból w klatce piersiowej. Leczenie kaszlu suchego ma na celu przekształcenie go w kaszel mokry i wykrztuszenie flegmy. Najlepszym domowym sposobem na zniwelowanie suchego kaszlu jest syrop z cebuli. Mimo, iż jego smak nie zachwyca ani dzieci, ani dorosłych, jest ob bardzo skuteczny w walce z niechcianą dolegliwością. Aby go przygotować, musimy obrać kilka cebul (na jedną porcję wielkości buteleczki od syropu wystarczą 2-3 cebule), a następnie zasypać je cukrem lub zalać miodem (miód ma oczywiście więcej wartości odżywczych). Zostawiamy cebulę na kilka godzin (można na noc) i nasz syrop jest gotowy! Należy dawkować go po 1 łyżce, 2 razy dziennie.

Sposoby na kaszel mokry

Drugim typem dolegliwości jest kaszel mokry – podczas wykrztuszania wyraźnie słychać, że chory odkrztusza wydzielinę spływającą z zatok. Kaszel mokry jest głośniejszy od kaszlu suchego, ale jest też objawem pozbywania się dolegliwości. Jak pomóc sobie domowymi sposobami? Należy nawilżać powietrze (rozkładamy na grzejnikach mokre ręczniki), które oczyści nasze drogi oddechowe. Można także przygotować inhalację: do dużej miski z gorącą wodą dodajemy kilka kropli olejków eterycznych: eukaliptusowego lub rozmarynowego, następnie pochylamy się nad naczyniem, nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy opary. To pomoże szybciej pozbyć się zalegającej wydzieliny. Szczególnie trudno odkryć, jaki rodzaj kaszlu dokucza naszemu dziecku. Nie stanowi to już jednak problemu, ponieważ na rynku możemy obecnie spotkać wiele preparatów przeznaczonych do leczenia obu rodzajów kaszlu jednocześnie.

Sposoby na kaszel palacza

Innym rodzajem kaszlu jest kaszel palacza – dotyka on osoby uzależnione od tytoniu i pojawia się najczęściej rano, po przebudzeniu. Jest on bardzo niebezpieczny i może zwiastować różne schorzenia układu oddechowego. Palacze najczęściej odkrztuszają wydzielinę przezroczystą, a później ropną lub nawet podbarwioną krwią. Kiedy taki kaszel się pojawi, należy udać się do lekarza i zgłosić problem. Można sobie pomóc, ograniczając palenie, nawilżając otoczenie wokół siebie (sposób z mokrymi ręcznikami na grzejnikach) oraz przyjmować tabletki nawilżające gardło – z prawoślazu, bądź tymianku. Pomogą one również osobom, które dotyka kaszel alergiczny, będący objawem oddziaływania czynników odczulających. Alergicy, w celu zniwelowania kaszlu, prócz przyjmowania leków antyhistaminowych i pozbycia się alergenów, powinni również płukać gardło i nos roztworem soli fizjologicznej (można go kupić w formie rozpylacza w aptekach).

2 Comments

  1. Kaszel suchy w żaden sposób nie jest dla normalnego człowieka leczący. Bo wbrew pozorom kaszel może pomóc, ale musi to być mokry kaszel. Wtedy ma działanie wykrztuśne i dzięki niemu można pozbyć się większości wydzielin, które zgromadziły się nawet w płucach. Bez tego suchy kaszel to tylko uciążliwość.

  2. Mokry kaszel ma być lekiem? Spadłeś z konia, człowieku????? Kaszel to objaw choroby a nie lekarstwo. Zawsze kaszel to świadectwo, że coś nie działa w porządku. Albo górne drogi oddechowe, albo nawet płuca. No i jeszcze może być kaszel alergiczny, ale to już całkiem inna śpiewka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *