Osteoporoza

Leczenie osteoporozy

Najważniejszym sposobem na osteoporozę jest jej profilaktyka. Kiedy jednak osteoporoza zostanie już zdiagnozowana, pozostaje tylko leczenie farmakologiczne.

Jak dochodzi do osteoporozy

80% zachorowań na osteoporozę jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Przyczyny tego mogą być bardzo różne. Na osteoporozę najczęściej narażone są kobiety po menopauzie. To zaburzenia w systemie hormonalnym powodują ubytek wapnia z tkanki kostnej. W głównej mierze odpowiada za to zmniejszona ilość estrogenów.

Mężczyźni na osteoporozę narażeni są dopiero po 65. roku życia. Nie oznacza to, że nie mogą zachorować osoby młodsze, ale liczba zachorowań jest znacznie mniejsza.

U dzieci i osób młodych osteoporoza ma najczęściej charakter wtórny, to znaczy że jest efektem innych schorzeń. Najczęściej są to choroby powodujące nieprawidłową gospodarkę wapniową, a więc choroby hormonalne trzustki, tarczycy, przytarczyc lub choroby układu pokarmowego.

Dużą rolę w powstawaniu osteoporozy odgrywa niewłaściwa dieta (uboga w nabiał, mięso, warzywa), nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, siedzący tryb życia.

Jak leczyć osteoporozę

Nie jest to proste, ponieważ choroba ma charakter podstępny i przez długi okres czasu rozwija się bezobjawowo, w tym czasie tkanka kostna ulega degradacji i przypomina rzeszoto. Najczęściej pierwszymi objawami są złamania, powstałe w wyniku lekkich urazów lub nagłe bóle kręgosłupa lędźwiowego lub piersiowego. Często też dochodzi do samoistnych złamań kręgów kręgosłupa.

W celu diagnozy lekarz zleca badania densytometryczne, czyli badanie gęstości kości. Dodatkowo zleca także badanie poziomu wapnia i fosforu w krwi. Na podstawie wyników badań określa stopień zaawansowania choroby i ustala sposób leczenia.

Leczenie osteoporozy przebiega dwutorowo. Po pierwsze, lekarz rozpoczyna suplementację wapnia i witaminy D, która jest niezbędna do jego prawidłowego wchłaniania.

Leki na osteoporozę

Leki farmakologiczne to przede wszystkim bisfosfoniany, które zmniejszają ubytek tkanki kostnej, zwiększają gęstość mineralną kości i zapobiegają złamaniom. Z tej grupy leków najczęściej stosowany alendronian lub ryzedronian, które przyjmowane są w formie tabletek raz w tygodniu. Chory musi rygorystycznie przestrzegać zasad ich przyjmowania, tzn. przyjmować na czczo, popić dużą ilością wody niegazowanej i pozostać w pozycji siedzącej przez minimum 30 minut. W ten sposób lek jest lepiej wchłaniany i zmniejszone zostają skutki uboczne występujące ze strony układu pokarmowego. To te niedogodności i działania uboczne powodują, że duża grupa chorych przerywa leczenie.

W przypadku złej tolerancji leku lekarz może zdecydować o zastosowaniu leków do wstrzykiwania dożylnego (ibandronian, zoledronian).

Inne stosowane leki to parathormon, ranelinian strontu, raloksifen, nie wszytkie są jednak refundowane.

Nowe nadzieje na leczenie osteoporozy wiąże się z lekiem o nazwie denozumab, który jest lekiem całkowicie naturalnym i znacząco wpływa na odbudowę tkanki kostnej. Bardzo ważny jest też fakt, że nie wywołuje skutków ubocznych i wystarczy podawać go podskórnie raz na pół roku. W Polsce jest refundowany dla kobiet, które spełniają określone warunki.

Jak się leczy osteoporozę w innych krajach? Przede wszystkim refundowane są leki nowszej generacji, które wystarczy przyjmować co 3 miesiące, 1 raz na pół roku lub nawet raz na rok. Denozumab refundowany jest dla wszystkich kobiet.

2 Comments

  1. Leki na osteoporozę muszą być przepisane przez lekarza. Jak słyszę jak niektórzy sobie sami kupują jakieś tableteczki i myślą, że leczenie osteoporozy jest łatwe i można to zrobić bez wizyty u lekarza i leków na receptę, to mnie krew zalewa. Skąd to wieczne przekonanie w Polakach, że są lepsi od lekarzy??

  2. Leczenie osteoporozy powinno zawsze opierać się na dokładnej diagnozie lekarskiej. Czasami rzeczywiście starsze osoby nie chcą chodzić do lekarza – wbrew pozorom! Ale właśnie warto to robić, bo osteoporozę można leczyć, więc nie ma się co obawiać, że nie jest to potrzebne, albo będzie się traktowanym jak babcia co u lekarza wysiaduje w kolejce bez sensu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *