Osteoporoza

Objawy osteoporozy

Złamanie ręki lub nogi może zdarzyć się każdemu, zarówno dziecku, osobie młodej, jak i starszej. Jeżeli jest to uraz sporadyczny i będący efektem silnego upadku lub groźnego wypadku, jest to naturalne. Czasami jednak złamanie może być efektem lekkiego podparcia lub uderzenia.

Czym jest osteoporoza

To choroba polegająca na nieprawidłowym metabolizmie tkanki kostnej. Proces niszczenia kości jest znacznie szybszy, niż proces ich odbudowy. Efektem tego jest zrzeszotnienie tkanki, która staje się bardzo słaba i łatwo ulega uszkodzeniom.

Osteoporoza może być wynikiem:

  • niewłaściwej diety – niedobór wapnia i witaminy D (niezbędna do jego wchłaniania),
  • zaburzeń hormonalnych – niedobór hormonów płciowych (estrogenu, testosteronu),
  • uwarunkowań genetycznych,
  • innych schorzeń – choroby przewodu pokarmowego, cukrzyca, POChP, choroby tarczycy,
  • zażywania niektórych leków.

Jak objawia się osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą podstępną, rozwijającą się przez kilka lat i nie daje początkowo żadnych typowych objawów. Jako pierwsze pojawiają się przewlekłe i dolegliwe bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub piersiowym. Mogą być one efektem zmian zwyrodnieniowych, ale też właśnie osteoporozy. Doświadczony lekarz reumatolog zleca badania diagnostyczne w obu kierunkach, czyli badania RTG i badania densytometryczne. Dopiero ich wynik pozwala na ustalenie właściwego leczenia.

Najbardziej charakterystyczne objawy osteoporozy to złamania powstające w wyniku niewielkich urazów, które u osób zdrowych nie spowodowałyby żadnych uszkodzeń.

Do charakterystycznych objawów osteoporozy można zaliczyć także bóle kości długich i charakterystyczne pochylenie postawy, będące efektem złamania trzonów kręgów kręgosłupa, które przebiegają bezobjawowo.

Może się zdarzyć, że osteoporoza objawy daje zupełnie nietypowe. Należą do nich depresja, pogorszenie nastroju, które bezpośrednio związane są z pogorszeniem komfortu życia.

Kto narażony jest na osteoporozę

To przede wszystkim kobiety po okresie menopauzy. Zmiany hormonalne powodują zaburzenia w przyswajaniu wapnia. Z tego też względu lekarze zlecają kobietom po 50-tym roku życia badania densytometryczne w ramach profilaktyki, bez żadnych widocznych objawów.

Drugą dużą grupą społeczną, narażoną na osteoporozę, są osoby starsze. Po 65. roku życia znacznie zmniejsza się zdolność przyswajania wapnia, co powoduje osłabienie tkanki kostnej. Osoby te są także mniej aktywne fizycznie i cierpią na niedobór witaminy D. W tych przypadkach niezbędna jest suplementacja zarówno wapniem, jak i witaminą D, niezbędną do jego przyswajania.

Kolejna grupa osób narażonych na osteoporozę, to osoby niewłaściwie odżywiające się. Dieta uboga w produkty mleczne, mięso, warzywa, powoduje niedobór wapnia w organizmie. Szczególnie jest to niebezpieczne w przypadku dzieci i osób młodych, gdy zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest duże i gdy kształtuje się tkanka kostna.

Leczenie wczesnych objawów osteoporozy ma kluczowe znaczenie dla poprawy komfortu życia, po upływie kolejnych lat i może zapobiec całkowitemu unieruchomieniu osoby chorej.

2 Comments

  1. Gdy starsza osoba sobie coś złamie to od razu powinno być podejrzenie, że ma osteoporozę. Bo osteoporoza objawy daje praktycznie niewidoczne. Nie ma tak, że coś boli, albo pojawiają się na skórze jakieś sprawy czy coś. Idealnie jest jak szybko się da zrobić badania, bo nie ma co czekać na NFZ, bo w kolejce można się wcześniej połamać.

  2. Jak kobieta ma menopauzę, to od razu powinna sobie zrobić prześwietlenie żeby sprawdzić czy ma osteoporozę czy nie. Bo w większości przypadków osteoporoza będzie się pojawiać i nie ma żadnych szans na to, żeby choroba się nie zaczęła. Najgorsze jest to, że większość osób to lekceważy i po 20 latach zaczynają się łamać kości jak zapałki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *