Osteoporoza

Przyczyny osteoporozy

Osteoporoza to choroba cywilizacyjna i podobnie, jak w przypadku innych chorób tego typu, jest efektem niewłaściwego trybu życia. Szczególnie narażeni są na nią mieszkańcy państw wysokorozwiniętych.

Czym jest osteoporoza

To choroba będąca wynikiem niewłaściwego metabolizmu tkanki kostnej. W wyniku różnych czynników, proces niszczenia tkanki kostnej jest szybszy, niż jej odbudowa. Długotrwałe zachwianie równowagi między oboma procesami prowadzi do trwałego ubytku kości i obniżenia ich jakości. To właśnie te zmiany prowadzą do częstych złamań. Mogą one powstać nawet w wyniku niewielkich urazów, a w skrajnych przypadkach mogą być nawet samoistne.

Przyczyny osteoporozy

W dużym stopniu zależą od typu choroby. Najczęściej występuje osteoporoza pierwotna, która jest wynikiem naturalnych procesów starzenia się, dlatego najczęściej dotyka kobiety po menopauzie i mężczyzn po 65. roku życia. U kobiet przyczyna osteoporozy leży po stronie zmian hormonalnych, zwłaszcza niedoboru estrogenu. Stosowana w czasie klimakterium hormonalna terapia zastępcza (HTZ) zapewnia nie tylko lepsze samopoczucie, ale także chroni przed osteoporozą.

Osteoporoza może zostać spowodowana także niewłaściwym trybem życia. Dla prawidłowej budowy kości bardzo istotny jest wapń i fosfor. Najwięcej tych pierwiastków znajduje się w produktach nabiałowych, mięsie oraz warzywach. Dieta uboga w te artykuły może przyśpieszyć osteoporozę.

Rozwojowi choroby sprzyja także siedzący tryb życia. Do prawidłowego wchłaniania wapnia niezbędna jest witamina D, która produkowana jest w organizmie człowieka pod wpływem promieni słonecznych, dlatego tak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu.

Powody osteoporozy wtórnej są niezależne od chorego. Najczęściej łamliwość kości jest efektem innych schorzeń lub zażywania określonych leków. Chorobami, które mogą przyczynić się do powstania osteoporozy, są zaburzenia hormonalne, powodujące nadczynność lub niedoczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzycę, przedwczesną menopauzę. Druga grupa chorób to choroby układu pokarmowego, związane ze złym wchłanianiem, zwłaszcza wapnia. Osteoporoza często towarzyszy także chorobom reumatycznym, przewlekłe stany zapalne osłabiają układ kostny.

Profilaktyka osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą podstępną, rozwijającą się przez wiele lat bez żadnych objawów. Kiedy jest już stwierdzona, można ją leczyć tylko objawowo, a odbudowa tkanki kostnej jest już niemożliwa. Z tych powodów bardzo ważna jest profilaktyka, polegająca przede wszystkim na zapewnieniu organizmowi odpowiedniej dawki wapnia i witaminy D.

Trzeba pamiętać, że to zapotrzebowanie zmienia się wraz z wiekiem. Prawidłowe odżywianie jest niezwykle istotne zwłaszcza u dzieci u osób młodych, gdy tkanka kostna się rozwija i budowany jest cały układ kostny. Wapń znajdujący się w pokarmie jest znacznie lepiej wchłaniany, niż jego suplementy.

Osteoporozy i zagrożenia nią nie wolno lekceważyć, ponieważ choroba ta znacznie pogarsza komfort życia i w ostateczności może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia chorego i uzależnienia od pomocy innych.

2 Comments

  1. Trzeba się po prostu ruszać. Nigdy nie słyszałem, żeby jakiś były sportowiec się uskarżał, że dotyka go osteoporoza. Jak się nie zaniedbuje ćwiczeń i sportowego trybu życia, to na starość żadne choroby się nie pojawiają. Ale trzeba się ruszać właśnie teraz a nie siedzieć przed play station.

  2. Dieta i ruch – i właściwie nic już więcej nie trzeba pisać, bo jak o tym będziemy pamiętać, to nie ma szans, żeby osteoporoza się pojawiła. Zwłaszcza, że to jest choroba, która rozwija się przed lata, bo to właśnie jest jej siła – po cichutku rozwija się w organizmie. Dlatego po prostu trzeba zdrowo żyć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *